fbpx

Längst ut på den östra kanten av Engelska kanalen ligger staden Plymouth, där Princessvarvet etablerades 1965. Idag täcker Princess Yachts en yta på över 100000 kvm, ett område rikt på maritimt brittiskt kulturarv, bestående av fem fabriker i och runt om Plymouth. I själva verket är South Yard, där M Class Superyachts tillverkas, ett före detta skeppsvarv för marinen med anor från 17-talet.

Målet är att skapa båtar för båtägarens nöje. Engagemanget och uppmärksamheten för detaljer är djupt förankrat hos Plymouths hantverkare. Över 3.500 personer, var och en med en storslagen yrkesskicklighet, förverkligar varvets vision. Genom ett innovationstänkande, är båtarna inte bara några av de mest tekniskt avancerade i världen, utan också de mest stilfulla och genomtänkta.

"Över 80% av varje ny Princess yacht tillverkas i Plymouth"

NEWPORT STREET

  • Huvudkontor för försäljning, marknadsföring, ekonomi och personalfrågor
  • Montering av Princess F45, R35, F62, Y85, V78, S78, Y78
  • Produktutveckling
  • Skrovtillverkning
  • Test och leverans av båtar

COYPOOL

  • Huvudfabrik för komponenter till båtarna såsom möbeltillverkning i snickeriet, smedja för rostfritt, kabelverkstad, mindre plastmoduler och kapell.
  • Skrovtillverkning
  • Lager och logistikcenter
  • Träningscenter

SOUTH YARD

  • Tillverkning av Superyachts Princess Y72, Y95 och X95
  • Skrovtillverkning
  • Testning och leverans av Y och X Class
  • Mock-up för produktutveckling

LANGAGE

  • Montering av Princess V55, F55, S62, V60, V65 och S66.
  • Skrovtillverkning av ovan modeller.

LEE MILL

  • Produktutveckling
  • Plasttillverkning
  • Kapelltillverkning
  • Tillverkning och montering av Princess V40, F50, V50 and V50 Open
Playlist: Princess Yachts shipyard

contact
contact

KONTAKTA OSS

Vi ser fram emot att höra av Dig!

BESTÄLLA RESERVDELAR

Om de tillbehör eller reservdelar ni önskar inte finns i vår webshop, kontakta oss via vårt separata formulär!

Princess Yachts West Sweden AB

Öppettider
Måndag – Torsdag 07:30 – 17:00
Fredag 07:30 – 14:00
Övriga tider efter avtal.

Princess Yachts Denmark ApS

Öppettider
Måndag – Fredag 09:00 – 17:00
Övriga tider efter avtal.

Princess Yachts Norway AS

Öppettider
Måndag – Fredag 09:00 – 16:30
Övriga tider efter avtal.

Öppettider
Månd – Fred 9:30 – 18 (sommar)
Månd – Fred 9:30 – 17 (vinter)
Övriga tider efter avtal.

ÄGARE & STYRELSE

Sverige | Norge | Danmark

benny-martinsson_2017-sv_500x500px
Benny Martinsson

Ägare | Styrelsemedlem
CEO
benny@princessyachts.se
M: +46 70 644 21 10

jessica-martinsson_southampton-2017-sv_500x500px
Jessica Martinsson, M.Sc.

Ägare | Styreslemedlem
Försäljning, Marknadsföring & Ekonomi
jessica@princessyachts.se
M: +46 70 668 77 13

Lars Falkeskog

Ägare | Styrelseordförande

SVENSKA AVDELNINGEN

Alexander-Tilly
Alexander Tilly

Sales Executive
alexander@princessyachts.se
M: +46 70 644 28 42

profile
Jane Cooper

Finance Manager Scandinavia
finance@princessyachts.se
M: +46 70 644 21 30

nellie-petersen
Nellie Petersen

Marketing Coordinator Scandinavia
marketing@princessyachts.se
M: +46 70 644 21 51

seweryn-jaeger-sv_500x500px
Seweryn K. Jæger

Parts & Aftersales Scandinavia
support@princessyachts.se
+46 (0)304 390 90 (#2 for parts)

jesper-rohlander-sv_500x500px
Jesper Röhlander

Service Manager Sweden
support@princessyachts.se
M: +46 70 644 21 02

Kalle-Wallin
Kalle Wallin

Technical Aftersales
support@princessyachts.se

NORSKA AVDELNINGEN BERGEN

svein-erik-palmstrom_oslo-2017-sv_500x500px
Svein Erik Palmstrøm

VD Norge & Försäljning
sveinerik@princessyachts.no
M: +47 477 62 069

petter-mork-knudsen-sv_500x500px
Petter Mork Knudsen

Försäljning & Service West Norge
petter@princessyachts.no
M: +47 918 42 349

seweryn-jaeger-sv_500x500px
Seweryn K. Jæger

Inköp & Reservdelsförsäljning
support@princessyachts.se

Robert-Pedersen
Robert Pedersen

Verkstadschef West Norge
robert@princessyachts.no
M: +47 459 53 020

Stian-Ostebrod
Stian Østebrød

Mekaniker

fredrik_fluge_nielsen_web
Fredrik Fluge Nilsen

Mekaniker

NORSKA AVDELNINGEN OSLO

Eva-Dammen-100
Eva Dammen

Manager East Norge & Försäljning
eva@princessyachts.no
M: +47 477 60 887

stein-ulltveit-moe
Stein Ulltveit-Moe

Försäljning & Service East Norge
stein@princessyachts.no
M: +47 477 59 663

profile
Rekrytering pågår

Mekaniker

seweryn-jaeger-sv_500x500px
Seweryn K. Jæger

Inköp & Reservdelsförsäljning
support@princessyachts.se

DANSKA AVDELNINGEN

peter-vinther-sv_500x500px
Peter Vinther

VD Danmark & Försäljning
peter@princessyachts.dk
M: +45 40 10 18 84

Thomas-Lykke
Thomas Lykke

Sales Executive
thomas@princessyachts.dk
M: +45 40 24 18 84

seweryn-jaeger-sv_500x500px
Seweryn K. Jæger

Inköp & Reservdelsförsäljning
support@princessyachts.se

Veit-Kormannshaus-Krei
Veit Kormannshaus Krei

Mekaniker
veit@princessyachts.dk
T: +45 40 35 18 70

Michael-schmidt-500x500
Michael Schmidt

Mekaniker
michael@princessyachts.dk
T: +45 40 23 18 81